Nowoczesny budynek mieszkaniowo-usługowy w miejsce nieużytku? To możliwe, choć… wymagające. Dowiedz się jak przebiegał proces tworzenia jednej z najciekawszych inwestycji realizowanych w centrum Piotrkowa.
Nowe Stare Miasto
Kamienica zostanie niemalże wybudowana od nowa. Powstanie tu 31 mieszkań w systemie TBS o metrażu od 35 do 65 metrów kwadratowych, będą mieszkania dla osób niepełnosprawnych, a pozostała część w parterze budynku zostanie przeznaczona pod usługi.
– mówił na konferencji prasowej, tuż przed rozpoczęciem prac, prezydent miasta, Krzysztof Chojniak. Kamienica, rzeczywiście, wymagała od nas prac kompleksowych – badania podłoża, burzenia istniejących elementów oraz dostosowania projektu do wymagań konserwatora zabytków.
Krok pierwszy – zgodność z historyczną zabudową
Centrum Piotrkowa Trybunalskiego posiada staromiejski układ urbanistyczny. Jego początki sięgają średniowiecznej lokacji, choć zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można znaleźć ok. 142 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze miasta w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy.
Kiedy zaczniemy iść ulicą Starowarszawską, od centrum miasta, czyli od Rynku Trybunalskiego, otaczać nas będą takie właśnie budynki – niskie dwu-trzy kondygnacyjne kamienice. Wiele z nich czasy świetności ma już za sobą, podobnie jak narożny budynek na końcu ulicy, graniczący z ulicą Jerozolimską.
Pierwszym z wyzwań było dla nas przede wszystkim zachowanie zgodności z historyczną zabudową. Spędziliśmy sporo godzin na konsultacjach z konserwatorem zabytków. Sam budynek miał być nowoczesny, ale jednocześnie wpisywać się w historyczną tkankę miasta.
Bezpieczne przytulanie budynków i niespodzianki w gruncie
W związku z bezpośrednią obecnością starych zabudowań musieliśmy zachować sporą czujność w czasie “przytulania” do siebie budynków. Stawiając nowe ściany musieliśmy szczególnie zadbać o odkrywane fundamenty.
Sporą niespodzianką okazał się sam grunt. Badania gruntu poprzedzające fazę projektową wykazały, że grunt nośny jest bardzo głęboko → należało zastosować pale fundamentowe. Wykonanie pali fundamentowych wiąże się z drganiem, a my mamy sąsiadów bezpośrednich → należało znaleźć taką metodę wykonawczą, aby zminimalizować drgania. Wszystkie prace musiały być więc prowadzone bardzo ostrożnie, trochę jak na sali operacyjnej. Pracując nad naprawą jednego narządu, nie mogliśmy naruszyć innych.
Cele spełnione – nowa kamienica już na miejscu
W nowej kamienicy znalazło się trzydzieści jeden jedno, dwu i trzypokojowych mieszkań. Mieszkania dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W dziedzińcu wewnętrznym zaprojektowaliśmy miejsce dla pasów zieleni, jak i niewielki parking. Inwestycję od początku prowadziła nasza architekt, Anna Rogut. Możecie ją zobaczyć na zdjęciach dokumentujących konferencję prasową poprzedzającą wykonanie inwestycji. Warto zajrzeć do artykułu zamieszonego na portalu Nasze Miasto – znajdziecie tam też film dokumentujący burzenie budynku.