Projekt gotowy czy indywidualny? Co wybrać?

Nosisz S, M, czy L? A może XL? Kiedy kupujesz ubranie wybierasz zwykle rozmiar najlepiej pasujący do twojej figury. Kiedy idziesz do krawca – tworzysz ubranie idealne pasujące do Ciebie. Podobnie jest z architekturą. Gotowe projekty domów kuszą szybkością wykonania (dom jest w zasięgu ręki!), projekty indywidualne są szyte na miarę, według Twoich potrzeb. Co wybrać?

Dom w standardzie, czy oryginalny? A może projekty domów z gotowych konstrukcji?

Podobnie jak ubrania mają swoje rozmiary, tak i budynki bywają budowane w pewnym standardzie. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie typowego domku jednorodzinnego. No właśnie, “typowego”. Co to oznacza? Zwykle jest to dom budowany dla rodziny, średnio z dwójką lub trójką dzieci. Dom składa się z przestrzeni użytkowej, wspólnej dla domowników i gości oraz przestrzeni prywatnej – sypialni, czy łazienek. 

Czy do tego, żeby wygodnie mieszkać potrzebujemy oryginalnego projektu domu? Często bywa tak, że pewne przetestowane rozwiązania bywają lepsze. Coraz modniejsze staje się też tworzenie projektów, których elementy możemy zamówić od razu. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość i kompleksowość wykonania. Kluczem jest oczywiście jakość – czy prefabrykaty będą spełniały normy? Czy producent nie obniża cen kosztem jakości? Warto sobie zadać te pytania, zanim podejmiemy decyzję o zakupie tego typu usług.  

Proces przygotowania projektu gotowego i projektu oryginalnego wygląda inaczej. Ale myli się ten, kto myśli, że gotowy projekt, który nam się podoba wybieramy z katalogu i już! Projekt gotowy to rodzaj publikacji, który, tak jak każda książka ma swój ISBN i można ją postawić na półce w domu. Żeby projekt nabrał mocy potrzebna jest adaptacja – do tego niezbędne są akceptacje branżystów (konstruktor, instalator, elektryk). Oprócz tego potrzebny jest projekt zagospodarowania działki. Musimy określić jak ten nasz gotowy dom wpasować w konkretną działkę. I to wszystko kosztuje. Czyli cena projektu gotowego, to tylko część całościowego kosztu etapu projektowania. Warto o tym pamiętać.

Projekt gotowy domu oraz indywidualny, infografika

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli działka

Projektowanie domu nie powinno być pierwszym elementem pracy nad jego powstaniem. Znacznie ważniejsze są parametry działki oraz warunki zabudowy. Trzeba je poznać przed zakupem lub stworzeniem projektu. Często okazuje się, że działka ma nietypowe wymiary, pod które nie pasuje “typowy” dom. Innym razem warunki zabudowy narzucają pewien typ zabudowy (określają m.in. wielkość budynku, nachylenie dachu, odległość od drogi). Tylko w przypadku współpracy z architektem mamy szansę na określenie koncepcji, według której wszystko pójdzie zgodnie z planem.  

Aby otrzymać pozwolenie na budowę niezbędne będą zaświadczenia dotyczące zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli taki plan nie istnieje wydawana jest decyzja o warunkach zabudowy. Plan i decyzja o warunkach zabudowy to zamienne dokumenty. 

Niezbędna jest też współpraca z osobami wydającymi pozytywne opinie na temat Twojego projektu. Konstruktor, instalator i elektryk sprawdzają projekt pod względem zgodności i bezpieczeństwa tych elementów projektu. Urząd sprawdza zgodność projektu z planem lub decyzją. Skomplikowane? Tylko pozornie, ale warto pilnować tych kwestii, bo uchybienia skutkują… brakiem pozwolenia na budowę. 

Uważaj na ceny!

Z projektami gotowymi oraz prefabrykowanymi elementami bywa różnie, jeśli chodzi o cenę. Często jest tak, że w katalogu, oprócz ceny danego projektu mamy także szacowaną cenę wykonania. Niestety, w 80% przypadków jest ona zaniżona w stosunku do cen rynkowych. Z czego to wynika? Często katalog wydawany jest nieco wcześniej, a ceny idą w górę. Innym razem twórcy projektów specjalnie zaniżają ceny, żeby dom wydawał się tani w wykonaniu. Jeszcze inni używają materiałów gorszej jakości. W przypadku zakupu tego typu usług warto być czujnym!

Warto pamiętać, że można też wprowadzać zmiany w projektach gotowych. jak dalece można ingerować? Wbrew pozorom – bardzo. można przesunąć niektóre ściany, zamienić rolami pomieszczenia czy nawet zmienić wielkość okien. Takie zmiany wprowadza się w projekcie na czerwono. Jeśli zmian jest dużo – czasem już nawet przestaje być to widoczne. Ni o pamiętajmy – każda zmiana kosztuje i w pewnym momencie przestaje to być opłacalne.

Projekt gotowy czy indywidualny? Nasza ocena

Jako biuro projektowe z wieloletnim doświadczeniem uważamy, że oba typy procesu budowlanego są ciekawą opcją do rozważenia. Również naszym klientom oferujemy zarówno projekty domów gotowych, jak i projekty indywidualne. Potrafimy też dopasować projekt gotowy do potrzeb klienta. Przeprowadzamy cały proces inwestycyjny – od projektu działki, poprzez współpracę z branżystami i uzyskanie pozwoleń. 

Zobacz, jak wygląda nasz proces współpracy przy projektowaniu domu.

Jak możemy Ci pomóc?

Jeśli potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu procesu inwestycji, specjaliści z firmy JAKBUD mogą pomóc na każdym etapie, m.in.:

  • projektowania,
  • zdobycia pozwolenia na budowę
  • kierowania budową,
  • znalezienia rozwiązania, jeśli już popełniłeś jakiś błąd w czasie inwestycji.

Poznaj szczegółowo naszą ofertę.

Podziel się z innymi: